Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Valonq & CracKer-Y
 
ForumEarn moneyLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Lojë për të mësuar çka është phishing

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valonq
AdminNumri i postimeve : 152
Age : 36
Registration date : 14/10/2008

Lojë për të mësuar çka është phishing Empty
MesazhTitulli: Lojë për të mësuar çka është phishing   Lojë për të mësuar çka është phishing I_icon_minitimeThu Nov 27, 2008 10:14 am

Shkencëtarëve nga universitetiCarnegie Mellon u lindi një ide eshkëlqyeshme se si t'ua tërheqinvëmendjen shfrytëzuesve të Internetitpër rrezikun nga phishing. Përmeslojës online Anti-Phishing Phil, në tëcilën "karakteri" kryesor është peshkuPhil, shfrytëzuesi mëson se si t'i dallojëfaqet mashtruese prej atyre të vërtetavedhe jep këshilla se si të kontrollohetnjë URL e sajteve të popullarizuaradhe ku duhet pasur posaçërisht kujdessi dhe si të shfrytëzohet Google për tëkontrolluar autenticitetin e linkutdiskutabil.

Kjo lojë është ende në fazëntestuese, por tani është në disponimpër të gjithë. Shfrytëzuesi së pari duhettë zgjidhë një kuiz të shkurtër, pastajtë luajë lojën dhe më pas përsëri njëkuiz të shkurtër. Shfrytëzuesit të cilinfusin e-mailin e tyre dhe përgjigjen nëkuiz gjatë kësaj jave hyjnë në lojënshpërblyese për një shpërblim njëkupon me vlerë prej 100 dollarësh përblerjnë në Amazon.com. Të interesuaritmund të viziojnë adresën http://cups.cs.cmu.edu/antiphishing_phil/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://black.albanianforum.net
 
Lojë për të mësuar çka është phishing
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si me dit nga eshte permes IP

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tutoriale-
Kërce tek: